Jméno Artur – kdy má svátek, význam jména, slavné osobnosti a mnoho dalšího

Hledáte informace o jméně Artur, kterými byste zaujali své okolí?

Potřebujete zjistit vše o původu a významu jména nebo kdy Arturovi popřát k svátku?

Rádi byste věděli, jak moc je toto jméno v České republice oblíbené? 

V tom případě se pusťte do čtení.

Základní fakta o jméně Artur

Životním číslem Arturů je číslo šest a barvou, která s těmito muži nejvíce souzní, je hnědá.

Arturové jsou milí, laskaví a důvěřiví, což s nich bohužel často dělá i snadný cíl pro ostatní, kteří jimi rádi manipulují. Nositelé tohoto jména na sebe často kladou velmi vysoké nároky a dávají si vysoké cíle, když se jim jich nepodaří dosáhnout, obvykle ne jejich vinou, trpí pocity méněcennosti a nedůvěry vůči sobě samým.

Vzhledem k tomu, že Arturové nejsou vůdci a silnými osobnostmi, potřebují vedle sebe chápavou partnerku, která je bude podporovat.

Domácími podobami, přezdívkami či zdrobnělinami pro Artura mohou být Art, Arťa, Artík, Artoš, Artek, Arturek, Artušek a další.

Kdy má svátek Artur? V českém kalendáři připadá Arturův svátek na 26. listopadu. Ve stejný den slaví svátek též Artuš.

Jméno Artursvátek slaví 26. listopadu
Původkeltský
Význam„vznešený“  či „medvěd“
Průměrné pořadí podle četnosti v rámci ženských i mužských jmen (ČSÚ 2016)452. (Artur), 1523. (Artuš)
Četnost jména v České republice (ČSÚ 2016)779  (Artur), 47 (Artuš)  
Přezdívky a zkratkyArt, Arťa, Artík, Artoš, Artek, Arturek, Artušek
Jméno Artur v jiných jazycíchArthur (anglicky, francouzsky, německy, nizozemsky), Arturo (italsky, španělsky), Artur (německy, polsky, portugalsky), Artúr (slovensky, maďarsky), Artturi (finsky)

Tabulka s přehledem dnů v následujících 10 letech, ve kterých bude Artur slavit své jmeniny.

Den v týdnu Datum
Neděle26. 11. 2023
Úterý26. 11. 2024
Středa26. 11. 2025
Čtvrtek26. 11. 2026
Pátek26. 11. 2027
Neděle26. 11. 2028
Pondělí26. 11. 2029
Úterý26. 11. 2030
Středa26. 11. 2031
Pátek26. 11. 2032

Graf se změnou četnosti jména Artur v čase (podle údajů Českého statistického úřadu do roku 2016).

Graf vyjadřující oblíbenost jména Artur v čase.
zdroj: czso.cz

Svátek Artura na Slovensku

Arturové slaví své jmeniny takéna Slovensku, a to 5. ledna společně s Andreou. Jméno ve slovenském kalendáři najdete v podobě Artúr.

Chcete Artúra překvapit a pogratulovat mu v jeho rodném jazyce? Pak použijte některé ze svátečních přání ve slovenštině.

Význam jména Artur a jeho původ

Artur je mužské křestní jméno, jehož původ se vykládá nejčastěji jako keltský. Základem pro vznik jména byl pravděpodobně keltský výraz „arth“, která znamená „medvěd“. Volněji se pak význam jména Artur vykládá též jako „vznešený“.

Celosvětově nejznámějším nositel jména Artur byl král Arthur, legendární postava britské historie, který podle legendy sídlil společně se svými rytířích kulatého stolu na hradě Kamelot. V češtině ho známe jako krále Artuše, neboť Artuš je staročeskou podobou jména Artur.

Podobizna legendárního krále Artuše.
zdroj: britannica.com

Ženská podoba tohoto jména Arturka je u nás velmi výjimečná. V roce 2016 u nás žila jen jedna žena, která byla nositelkou tohoto jména.

Slavní Arturové v historii a dnes

Máte ve svém okolí nějakou Artura? Pravděpodobnost sice není příliš velká, nicméně v průběhu historie se ve světě objevilo hned několik mužů, kteří byli hrdými nositeli tohoto jména. Seznamte se s nimi!

Aristokracie

  • Artur I. Bretaňský – bretaňský vévoda (12. století)
  • Artur Sasko-Koburský – syn britské královny Viktorie, guvernér Kanady
  • Artur Tudor – syn anglického krále Jindřicha VII. (15. století)

Politika

  • Artur London – československý politik a diplomat
  • Arthur A. Denny – americký politik, jeden ze zakladatelů města Seattle
  • Arthur Nebe – německý politik
  • Arturo Parisi – italský politik
  • Arthur Seyß-Inquart  – rakouský politik

Literatura  

zdroj: youtube.com

Ostatní

  • Arthur Compton – americký fyzik
  • Artur Jusupov – německý šachový velmistr ruského původu
  • Arthur Rubinstein – polský pianista
  • Arthur Schopenhauer – německý filozof
  • Artur Štaidl – syn hudebníka Ladislava Štaidla a zpěvačky Ivety Bartošové
  • Arturo Vidal – čilský fotbalista

Zajímavosti o jméně Artur

Artur v literatuře

Artušova smrt je název středověkého francouzského románu Thomase Maloryho. Dílo, které je jakousi kompilací anglických příběhů s artušovskou tématikou, přispělo k rozšíření povědomí nejen o králi Artušovi, ale také o dalších postavách, jako byl kouzelník Merlin, královna Guinevera nebo rytíř Lancelot.

Americká spisovatelka Marion Zimmer Bradleyová pak v roce 1979 vydala román Mlhy Avalonu, který je jakýmsi převyprávěním příběhu o králi Artušovi z úhlu ženských postav, především čarodějnice Morany a královny Guinevery.

Přebal knihy Mlhy Avalonu.
zdroj: knihobot.cz

Arturo Bandini je hlavní postavou čtyř románů italsko-amerického spisovatele Johna Fanteho s názvy Počkej na jaro, Bandini, Cesta do Los Angeles, Zeptej se prachu, Sny o kopci Bunker Hill.

Arthur Philip Dent je fiktivní postava ze sci-fi série anglického spisovatele Douglase Adamse Stopařův průvodce po Galaxii.

Artur je rovněž jedna z postav v divadelní hře Posel z Liptákova Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljak.

Britský spisovatel Arthur Conan Doyle je pokládán za jednoho z otců žánru detektivní literatury, neboť vytvořil postavu Sherlocka Holmese.

Postava Sherlocka Holmese vytvořená Arthurem Conanem Doylem.
Zdroj: quotidianodelsud.it

Spisovatel Arhur C. Clarke proslul zejména svým sci-fi románem 2001: Vesmírná odyssea, který byl též úspěšně zpracován do filmové podoby.

Artur ve filmu

Artur je název americké komedie, jejíž hlavní postavou je nezodpovědný miliardář Arthur Bach, kterého ztvárnil Russell Brand.

S postavou krále Artuše se můžeme setkat v mnoha filmech. K nejznámějším patří snímek Král Artuš z roku 2004, kde si tuto roli zahrál Clive Owen. Režisér Guy Ritchie natočil v roce 2007 snímek s názvem Král Artuš: Legenda o meči v hlavní roli s Charlie Hunnanem.

Graham Chapman ztvárnil v roce 1974 krále Artuše v legendárním britském filmu Monty Python a Svatý Grál. Nigel Terry představoval Artuše v roce 1981 ve filmu Excalibur. Nezapomenutelného krále Artuše pak vytvořil v roce 1995 také Sean Connery ve filmu První rytíř.

Sean Connery a Julia Ormond ve filmu První rytíř.
zdroj: csfd.cz

S animovaným králem Artušem jsme se mohli setkat ve filmu Shrek Třetí. Dalším animovaným filmem pro děti, ve kterém se objevuje Artur, tentokrát jako desetiletý kluk, který žije u babičky na venkov, je Artur a Minimojové.

Milovníci filmů pro pamětníky si možná vzpomenou na romantickou komedii Artur a Leontýna s Jiřím Dohnalem a Lídou Baarovou v hlavních rolích, která byla natočena podle stejnojmenného románu Ignáta Hermanna.

V neposlední řadě Arthur Fonzarelli alias Fonzie je jednou z hlavních postav amerického televizního sitcomu ze 70. a 80. let Happy Days. Postavu ztvárnil americký herec Henry Winkler.

Artur v hudbě

Není překvapením, že s legendární postavou krále Artuše se setkáme nejen v literatuře či filmu, ale také v hudbě. Již na konci 17. století vznikla opera Král Artuš, jejímž autorem byl britský skladatel Henry Purcell.

Britský hudebník Rick Wakeman vydal v polovině 70. let album s názvem The Myths and Legends of King Arthur and the Knights of the Round Table, které bylo inspirované artušovským příběhem.

Excalibur je pak název muzikálu Michala Pavlíčka, v němž postavu krále Artuše ztvárnili zpěváci Kamil Střihavka, Petr Kolář a Jan Toužimský.

zdroj: youtube.com

Artur jako nakladatelství

Pokud rádi čtete, pak možná víte, že Artur je rovněž název českého nakladatelství, které vzniklo v roce 1990 a zaměřuje se především na knížky pro děti, v menší míře též na beletrii pro dospělé.

Artur jako obchod

Patříte mezi milovníky modelářství? Pak jistě znáte obchod Artur Model Centrum, který se specializuje na rozmanité modely letadel, lodí a dalších dopravních prostředků společně s modelářským nářadím.

Podívejte se, jaká sváteční blahopřání Arturovi byste mohli použít do své gratulace.

26. listopad – významné události v den svátku Artura

  • 1346 – Karel IV. byl korunován králem Svaté říše římské.
  • 1789 – Americký prezident George Washington tento den za první celoamerický Den díkůvzdání.
  • 1917 – V Kanadě byla založena NHL neboli National Hockey league.
  • 1922 – Howard Carter a Lord Carnarvor byli prvními lidmi, kteří vstoupili do objevené hrobky faraona Tutanchamona.
  • 1941 – Americký prezident Franklin Delano Roosevelt uzákonil Den Díkůvzdání na čtvrtý čtvrtek v listopadu.
  • 2000 – Oštěpař Jan Železný získal jako první Čech titul Nejlepší světový atlet roku.
  • 2003 – Uskutečnil se poslední let nadzvukového letadla Concorde z Londýna do muzea ve Filtonu, kde byly Concordy vyráběny.

V článku jste se mohli dozvědět rozmanité zajímavosti, které mají spojitost se jménem Artur.

Svátek Artura tak můžete oslavit nejen tím, že oslavenci popřejete, ale do blahopřání můžete i zajímavé informace o jméně, které ani jeho nositel nevěděl a které ho možná v mnohém překvapí.

Autor článku
Martina Šťastná

Narozeniny, jmeniny či nejrůznější výročí jsou důležitou součástí našich životů. Umožňují nám strávit jedinečné okamžiky s naší rodinou či přáteli. Máte často obavu, že v danou chvíli nedokážete najít vhodná slova, abyste vašim blízkým vyjádřili svou lásku, obdiv či přátelství? Malou pomoc či inspiraci můžete najít v mých textech.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.