Mikuláš slaví svůj svátek 6. 12. Určitě vás někdy pálila otázka, proč se slaví Mikuláš 5. 12, když svátek má až den po té. I to se zde mezi přáními k Mikulášovým jmeninám dozvíte (v charakteristice jména).
Ze jména Mikuláš vycházejí napřímo i jména Nikolas a Nikola (už aspoň víte, kdo je ta Mikuláška z dětských říkanek).
Mikulášovi můžeme podomácku říkat: Mikoláš, Miki, Mikuš a klidně i Mikeš
Blahopřání k Mikulášovým jmeninám
Texty blahopřání k svátku pro Mikuláše jsme pro vás nachystali na míru takto krásnému jménu a stačí si jen vybrat, pod které gratulace k svátku se podepíšete:
Začíná adventní období. Potěšte své přátele připomínkou tohoto času: A vyberte si adventní přání.
Říkanky pro Mikuláše k svátku
Říkanky a Mikuláš – to patří k sobě. Ale v těch všech ztracených pláštích a sukních aby čert našel nějaké ty říkanky pro Mikuláše k svátku…
Objevte další přání
Básničky k Mikulášovým jmeninám
Mikulášské básničky často tak nějak zapomínají na samotného Mikuláše. Proto jsme nachystali básničky pro Mikuláše k svátku:
Charakteristika jména Mikuláš
Skrze naše tradice se nabízí myšlenka, že původ jména Mikuláš vychází od Svatého Mikuláše, který byl znám pro svou štědrost. Pravdou je, že původ svátků má svůj základ ve svatých a v některých výrazně křesťansky založených státech dodnes přání k svátku vypadají tak, že blahořečí svatého patrona, po kterém jste pojmenovaní. Nicméně pravda je i ta, že i ten Svatý Mikuláš z Myry, který toto jméno silně popularizoval, někde ke svému jménu přišel. A kde přesně?
Jedná se o jméno řeckého původu, a to konkrétně o složeninu ze starořeckého „niké“ (vítězství) a „láos“ (lid). Význam jména Mikuláš tak můžeme vykládat jako: Vítěz davu. Anebo chcete-li i celý prostý lid, jenž má mezi sebou nějakého toho Mikuláše, se může vnímat za vítězný a oblíbený sémantický význam označuje Mikuláše rovnou jako: Vítězný lid. Ve starých řeckých dobách se také setkáte se symbiózou slova pro vítězství a názvem bohyně Niké, která vítězství přímo zosobňovala. Vzhledem k tomu, že Mikulášovo jméno má řecký původ, patří za zmínku i to, že pro Řeky může být oslava jmenin ještě větší záležitostí než jejich narozeniny, což zrovna i u nás v Čechách ve vztahu k Mikulášovi dává přiblížit taková ta tradiční mikulášská veselka.
Pokud vás někdy zajímalo proč má Mikuláš svátek až den po jeho návštěvě u dětí, je to proto, že spolu s čertem a andělem vyrážejí až po setmění. Společně s čímž se zde promítává ta skutečnost, že naši předkové vnímali ve výrazné části pozdního středověku západ slunce nejen jako konec dne, ale i jako počátek dne nového. Bývaly tedy doby, kdy po setmění 5. 12 již nebylo 5. 12, ale rovnou 6., na kterýžto den se Mikulášův svátek datuje napříč kulturami.
Jméno Mikuláš u nás získává znovu na popularitě, jeho věkový průměr je 17 let a nosí ho 6 tisíc Čechů a Moravanů (zdroj: Ministerstvo vnitra, 2016).
Pár dnů po Mikulášovi Júlie noci upije. Znáte nějakou? Přijďte 10. prosince znovu mezi nás a hledejte mezi přáními k svátku pro Julii!