Hledáte citáty Alberta Einsteina, člověka, který ovlivnil svět?
Zajímají vás nejen jeho myšlenky, ale také jiné zajímavosti z jeho života?
Pusťte se do čtení a vybírejte z citátů, na které se nedá jen tak zapomenout!
Einsteinovy citáty o válce
Albert Einstein si byl dobře vědom škodlivých účinků jaderné války a svou roli při vývoji atomové bomby označil za “nepřímou”.
Jeho citát o tom, jaká zvěrstva by mohla přinést třetí světová válka však zůstává otřesnou připomínkou vědeckého vývoje lidstva.
Pusťte se do čtení těch nejznámějších citátů o válce vycházejících z úst známého vědce.
Říká se, že je lepší láska než válka. Proto si napravte chuť citáty o lásce, které vám navodí mnohem příjemnější pocity.
Nejznámější citáty Alberta Einsteina
Albert Einstein byl nejen skvělý vědec, ale také velký myslitel.
Seznamte se s jeho nejznámějšími myšlenkami, které se vám zapíší do paměti.
Objevte další citáty
Citáty od Einsteina v angličtině
Líbí se vám Einsteinovy myšlenky a rádi byste si je přečetli v anglickém originále?
Pak vybírejte z anglických citací, které inspirují, povzbuzují a nutí k zamyšlení.
Pusťte se do čtení!
Znáte někoho, kdo slaví svátek, a komu byste rádi pogratulovali v angličtině? Pak si, při vytváření blahopřání, pomozte přáníčky k svátku v angličtině.
Citáty o Bohu podle Einsteina
Albert Einstein miloval vědu, ale uvědomoval si, že věda není vše a bez vyšší síly by život nebyl ono.
Zjistěte v následujících citacích, jak tento velký člověk vnímal spojení vědy a náboženství.
Prozkoumejte také křesťanská přáníčka k svátku! Třeba vám přijdou vhod, až budete vytvářet blahopřání pro někoho, kdo je věřícím člověkem.
10 zajímavostí o Albertu Einsteinovi
Kdo byl Albert Einstein? Einstein nebyl jen vědec a myslitel, ale hlavně to byl obyčejný muž, který žil život den za dnem.
Přečtěte si perličky z jeho života, které vám tohoto muže ukáží v trochu jiném světle.
Čtěte a zjistěte více o vědci, jehož myšlenky a teorie o čase a prostoru změnily svět a naše představy o vesmíru.
- V 16 letech se vzdal německého občanství. Od útlého věku totiž nesnášel jakýkoli nacionalismus a považoval za lepší být “občanem světa”. Když mu bylo 16 let, byl oficiálně bez státní příslušnosti, dokud se v roce 1901 nestal švýcarským občanem.
- Oženil se s jedinou studentkou ve své třídě fyziky. Mileva Marićová byla jedinou studentkou v Einsteinově sekci na curyšské polytechnice. Byla nadšená do matematiky a přírodních věd a sama byla ambiciózní fyzičkou, ale těchto ambicí se vzdala, když se provdala za Einsteina a stala se matkou jeho dětí.
- U FBI měl spis o 1427 stránkách. V roce 1933 začala FBI tento spis vést, a to krátce před jeho třetí cestou do USA. Spis se zaměřoval na Einsteinovo celoživotní spojení s pacifistickými a socialistickými organizacemi. J. Edgar Hoover dokonce doporučil, aby Einstein nebyl do Ameriky vpuštěn, a to na základě zákona o vyloučení cizinců, ale ministerstvo zahraničí USA jeho návrh přehlasovalo.
- Měl nemanželské dítě se svou, tehdy ještě přítelkyní, Milevou, která porodila v roce 1902 holčičku v Srbsku. Dítě dostalo jméno Lieserl a podle historiků buď zemřelo v kojeneckém věku, pravděpodobně na spálu, nebo bylo dáno k adopci. Podle všeho svou dceru Einstein nikdy nespatřil.
- Své první ženě vyplatil peníze za Nobelovu cenu, a to proto, aby souhlasila s rozvodem. Částka byla vyměřena na 32 250 dolarů, což byl více než desetinásobek ročního platu tehdejšího průměrného profesora.
- Oženil se se svou první sestřenicí, Elsou, která byla dcerou sestry Albertovy matky.
- Byl aktivistou za občanská práva před hnutím za občanská práva. Byl silným zastáncem svobody projevu. V roce 1951 byl W. E. B. Du Bois označen za neregistrovaného agenta cizí moci. Einstein se nabídl, že bude svědčit jako korunní svědek v jeho prospěch. Poté, co Du Boisův právník informoval soud, že se Einstein dostaví, rozhodl soudce o zamítnutí žaloby.
- Jeho syn, Eduard, byl po většinu svého dospělého života v ústavní péči. Eduardovi byla diagnostikována schizofrenie. Einsteinův syn byl fascinován psychoanalýzou a byl velkým fanouškem Freuda. Přestože si dopisovali, Albert Einstein se se svým synem, po jeho emigraci do USA, v roce 1933 už nikdy nesetkal. Eduard zemřel ve věku 55 let na psychiatrické klinice.
- S “otcem chemické války” ho pojilo bouřlivé přátelství. Fritz Haber byl německý chemik, který pomohl Einsteina získat do Berlína a stal se jedním z Einsteinových blízkých přátel. Za první světové války vyvinul smrtící plynný chlor, který byl těžší než vzduch a mohl stékat do zákopů a bolestivě dusit vojáky tím, že jim propaloval hrdlo a plíce.
- Měl poměr s údajnou ruskou špionkou. V roce 1935 se seznámil s Margaritou Konenkovou, ze které se stala Einsteinova milenka.
Prozkoumejte také nejkrásnější citáty o životě, které dojmou a ve kterých můžete najít mnoho poučení.
Představili jsme vám ty nejlepší citáty Alberta Einsteina. V průběhu věků se objevil nespočet působivých myslitelů, ale některé geniální mozky se výrazněji zapsaly do paměti lidí. Právě takovou osobou byl Albert Einstein, který byl známý nejen svými chytrými teoriemi a dovedností v umění matematiky, ale uměl také mluvit.
Právě ty nejzajímavější a nejznámější myšlenky, které vyšly z úst tohoto velkého člověka, můžete v tomto článku nalézt.